Narzędzia identyfikacyjne firmy Panduit do tworzenia oznaczników

Od początku istnienia narzędzi identyfikacyjnych w grupie Pan-Steel, zarówno ręcznych jak i stacjonarnych, co jakiś czas udoskonalano mechanizmy głowic do wytłaczania metalowych etykiet. Urządzenia posiadają wzmocniony, regulowany mechanizm wytłaczający, przez co mogą pracować dłużej i bezawaryjnie. Gwarancją jest wyjątkowa trwałość identyfikacji i możliwość szybkiego wytłaczania tekstów numerycznych w jednym wierszu, w dowolnej chwili i miejscu. W zależności od modelu firma Panduit umożliwia grawerowanie / wytłaczanie tekstu na taśmach z aluminium i stali nierdzewnej, tabliczkach oraz oznacznikach.

Przenośne narzędzie ręczne do wytłaczania oznaczników – MEHT187 z grupy Pan-Steel

Firma Panduit jako jedna z wielu światowych firm z branży identyfikacji, posiada w sprzedaży autorskie, przenośne narzędzie MEHT187 do samodzielnego wytłaczania oznaczników na taśmie ze stali nierdzewnej lub z aluminium. Ciekawostka. W Polsce podobne rozwiązanie posiada firma DYMO. Można je spotkać w ofercie polskich producentów, którzy oferują podobną usługę. Wyglądem przypomina wcześniejszy model narzędzia firmy Panduit z roku 2006 – MEHT (PDF). Nie wiedzieć czemu na kole drukującym urządzenia DYMO brakuje symbolu ‚1’. Każdy ma jakąś tajemnicę.

Jeżeli większość Twoich projektów realizowana jest na podstawie kryteriów, które podawane są w ostatniej chwili i są to krótkie opisy w jednej linii. To najlepszym rozwiązaniem jest własne, przenośne narzędzie do wytłaczania oznaczników. Wówczas masz gwarancję, że zgodnie z wytycznymi wykonasz jakościowo dobrą i terminową pracę. W każdej chwili będziesz mógł dodrukować wymagane emblematy.

Konstrukcja narzędzia MEHT187

W roku 2011 firma Panduit opatentowała projekt przenośnego narzędzia MEHT187 (link).  Narzędzie służy do tworzenia identyfikacji permanentnej (wytłaczania trwałych symboli na taśmach metalowych). Posiada wbudowaną otwornicę / dziurkacz, który pozwala na późniejsze mocowanie oznaczników za pomocą opasek metalowych. Wbudowaną gilotynę, która pozwala na odcinanie oznaczników o zaokrąglonym kształcie i dowolnej długości – jednak wykonanie zbyt długiego oznacznika może spowodować, że może się z czasem pogiąć. Poniżej widok z góry i z dołu. Narzędzie wyposażone jest w pokrętło zmiany kierunku podawania taśmy (w przód lub w tył na krótkim odcinku), które pozwala ograniczyć zużycie taśmy i swobodne wysuwanie etykiety z narzędzia. Waga urządzenia: 750g. Dokumentacja techniczna (PDF). Instrukcja obsługi. Manual (PDF_ENG).

Narzędzie współpracuje tylko z taśmami stalowymi. Uwaga komunikat! Na tym narzędziu nie da się wytłaczać symboli na gotowych już wyciętych oznacznikach. Służą do tego inne urządzenia, o których powiem poniżej. Dlatego dedykowanym produktem do wytłaczania oznaczników są taśmy ze stali nierdzewnej (AISI 304, AISI 316L) lub aluminium.

Zestaw przenośnego narzędzia MEHT187 zawiera:

 • przenośne narzędzie do wytłaczania oznaczeń MEHT187;
 • koło znakujące: standardowe w kolorze białym TM26319B01 i dodatkowe w kolorze szarym TM26971B01, które różnią się wytłaczanymi znakami co widzisz poniżej;
 • walizka / futerał;
 • taśma aluminiowa META-X (1rolka);
 • taśma ze stali nierdzewnej 316 METS3-X (1rolka);
 • gumowa, czarna osłona zabezpieczająca przód narzędzia przed uszkodzeniami;
 • klucz imbusowy do regulacji siły wytłaczania symboli.

Poza tym firma Panduit posiada stacjonarne urządzenia do wytłaczania oznaczników, również na skalę przemysłową. Więcej o nich poniżej.

Stacjonarne narzędzie do wytłaczania oznaczników – MIM187 – Model 40B

Urządzenie z grupy Pan-Steel służy do wytłaczania symboli na gotowych wyciętych oznacznikach lub opaskach metalowych. Dostępne są różne modele tej wersji wytłaczarki uzależnione jest to od wielkości koła drukującego: MIM094, MIM125, MIM187 – wytłaczarki stacjonarne.

Konstrukcja

Drukarka wykonana ze stali o solidnej konstrukcji, zazwyczaj przytwierdzana do stołu.   Wymiar: wysokość 305mm (12.0″) / szerokość 254mm (10.0″) / głębokość 457mm (18.0″). Waga: 18.6kg. Instrukcja obsługi (PDF).

Obsługa urządzenia nie wymaga wybitnych umiejętności. Przymocowanie urządzenia do blatu gwarantuje bezawaryjną pracę – jest to konieczne, bo do wytłaczania symboli używana jest dźwignia (ang. Operating handle), która wywróciłaby urządzenie w trakcie jej używania. Po umieszczeniu oznacznika na stole operacyjnym należy przy pomocy dźwigni zwolnienia zacisku (ang. Clamp release lever) podnieść klapy, które będą przytrzymywać znacznik. Następnie odkręcić lekko śrubę blokującą (ang. Table insert locking screw) co umożliwi ustawienie w oznaczniku odpowiedniego górnego marginesu. Kolejną dźwignią (ang. Table release lever) należy ustawić długość bocznego marginesu – przesuwając stół w poziomie. Te ustawienia umożliwiają uzyskanie dokładnego miejsca, w którym mają pojawić się wytłoczone symbole tego oznacznika. Jeżeli jesteś pewien ustawionych marginesów to na kole ze znakami wybierasz wskazany symbol i dźwignią unoszącą stół do góry (ang. Operating handle) wytłaczasz symbol na znaczniku.

Poniżej można obejrzeć prezentacje momentu wytłaczania oznacznika za pomocą konstrukcyjnie podobnego urządzenia. Wytłaczarka obsługuje wiele rodzajów oznaczników o różnych rozmiarach, które znajdziesz w obszernej instrukcji obsługi (PDF ENG).

Przemysłowa drukarka PES400

Prawdopodobnie na podobnej drukarce drukowane są wytłaczane oznaczniki z usługi Embossing Service na specjalne zamówienie klienta, o której wspominałem w poprzednim artykule odnośnie identyfikacji permanentnej (link).

Główne parametry drukarki to:

 • maksymalna pojemność podajnika: 200szt oznaczników o grubości 0.5mm;
 • szybkość pracy: 350 oznaczników na godzinę;
 • symbol przykładowych oznaczników: MMP337W53-MAL-4 (Aluminium);
 • wymiar urządzenia: szerokość 91cm (35.8″) / wysokość 42cm (16.5″) / głębokość 60cm (23.6″);
 • temperatura pracy: od +10°C do +40°C;
 • wilgotność względna: od 20% do 85%;
 • zasilanie: 100-240 VAC, 50/60Hz, maksymalnie 5.6A;
 • waga: 70kg (155 lbs).

Poniżej prezentuje wybrane kształty oznaczników, które obsługuje wspomniana drukarka i w zależności od zapotrzebowania wykonane z aluminium, stali nierdzewnej AISI 304 lub AISI 316:

W instrukcji obsługi (PDF) omówiony jest szczegółowo m.in. mechanizm drukujący, wymiary dostępnych oznaczników, ewentualne problemy oraz sposób konserwacji. Przedstawione są tam naprawdę ciekawe zdjęcia i opisy. Drukarka obsługuje litery od A do Z, cyfry od 0 do 9 oraz dodatkowe znaki specjalne takie jak: @ # % & * ( ) – + : , . / ’. Na filmie poniżej możesz krok po kroku zobaczyć jak działa drukarka:

Do obsługi zalecane jest autorskie oprogramowanie firmy Panduit Easy Mark Plus o którym wspominałem przy okazji omawiania drukarki termotransferowej do drukowania etykiet z tworzyw sztucznych (link).

Przydatne linki

 • wyślij do mnie zapytanie (daniel@mkelektronik.pl), w celu uzyskania niższej ceny;
 • broszura dotycząca identyfikacji permanentnej (PDF ENG);
 • gdzie kupić – link.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s