Pan-tastyczne narzędzia instalacyjne do opasek metalowych

Artykuł kieruje do montażystów, zaopatrzeniowców i do osób, u których praca wymaga wytrzymałych i dobrych jakościowo narzędzi wykorzystywanych przy opaskach metalowych ze stali nierdzewnej lub/i taśm metalowych ze stali nierdzewnej.

Zagadnienia zawarte w artykule:

W poprzednim artykule omówiłem narzędzia ręczne firmy Panduit do opasek plastikowych (link). Znajdziesz tam takie informacje jak: historia powstania, opis konkretnych modeli np. GTS-E, konstrukcje oraz zastosowanie. Ekscytujące jest dla mnie to, że w końcu mogę zająć się i opisać szczegółowo narzędzia do opasek metalowych, bo w artykule dotyczącym opasek metalowych (link) tego nie zrobiłem gdyż jest to zbyt szerokie do opisania zagadnienie.

Są to narzędzia o mocniejszej konstrukcji (zgodne z MIL-STD MS90387-2 – istnieje możliwość zlecenia usługi kalibracji według tego standardu), przystosowane do trudnych i wymagających środowisk oraz do wielokrotnie cięższej pracy (nawet do 10tys cykli przy stosowaniu opasek metalowych firmy Panduit). Narzędzia firmy Panduit znane są z tego, że są drogie, wytrzymałe, efektywne i proste w użyciu. Duża część „moich klientów” wykorzystuje tego typu narzędzia w przemyśle stoczniowym – moim ulubionym – przy mocowaniu przewodów do ciągów transmisyjnych. Przez co czuje się w jakiś sposób związany z tym zagadnieniem, bo zawsze fascynował mnie ten temat. Czasami chodzę na dni otwarte z aparatem fotograficznym i robię masę zdjęć tematycznych – no, ale wróćmy do narzędzi 🙂

Narzędzia nawet te ze średniej półki gwarantują spokój i komfort bezawaryjnej pracy. Standardy i wymogi stawiane firmom produkcyjnym wymuszają na Was stosowanie wytrzymałych i niezawodnych narzędzi, co w późniejszym czasie przekłada się na ciągłość prac. Kiedyś spytałem kolegę mechanika czy woli używać tanich narzędzi czy dobrych – odpowiedział, że – „tanich i dobrych” – zaśmiał się przy tym i dodał – „dobrych, ale one nigdy nie są tanie”. Jako przykład podał mi sytuację z Jego życia, kiedy to w niedzielę niehandlową po obiedzie chciał naprawić samochód. I złamał mu się klucz, który był mu niezbędny do skończenia naprawy. Dodał tylko – „Jakbym miał lepszy, bardziej wytrzymały klucz, to skończyłbym to co zacząłem tego samego dnia. Niestety musiałem przełożyć to na następny weekend”. Dlatego: drożej znaczy taniej – bo używając lepszych narzędzi zyskujesz przede wszystkim czas, możesz być bardziej efektywny i szybszy niż konkurencja używaj najlepszych na rynku narzędzi. Problemy, z którymi mierzą się mechanicy, konserwatorzy lub elektromonterzy dość często rozwiązują specjalistyczne narzędzia.

Jeżeli ktoś się z tym nie zgadza i uważa, że ważne są umiejętności, to ja się z tym również zgadzam. Jednak czym byłby marny marketing bez narzędzi wspomagających jego efekty. Czy warto iść na skróty i komplikować sobie przez to życie?

Potrzeba matką wynalazków

W czasach lotów kosmicznych i szybkiego w tamtym okresie rozwoju technologicznego, rosło coraz to większe zapotrzebowanie na innowacyjne rozwiązania przemysłowe. Wynaleziono m.in. mikroprocesor, powstały dwa istotne wynalazki dla przemysłu 4.0 (opracowano pierwszy sterownik PLC i powstał internet). Wtedy też rozpoczęła się era nowych pomysłów i pomysłowych prototypów. Zrodziła się potrzeba zaspokojenia nagłego wzrostu produkcji, trudnych napraw urządzeń i konserwacji skomplikowanych instalacji elektrycznych, wymagano sprawnego działania.

Prototyp narzędzia firmy Panduit z 1962r.

Głównym celem takich wynalazków było dostarczanie uniwersalnych i prostych w obsłudze narzędzi do zaciskania i odcinania zapasu opaski. Mechanizm jak na tamte czasy był dość ciekawy. Uruchamiana była rączka (numer 88), która odciągała trzpień nazwę go „sterującym” (41). W tym samym czasie szczęka zaciskająca (64) wędrowała do góry i dociskała zapas opaski do elementu numer 67. Gwarancję wolniejszego zużycia narzędzia zapewniała prosta regulacja siły zacisku (poprzez napinanie sprężyny(132)). Taki mechanizm przetrwał do dzisiaj.

Zawsze przed użyciem narzędzi należy zapoznać się z załączoną instrukcją obsługi (dzięki niej unikniesz niepotrzebnych rozczarowań). Podobnie jest z urządzeniami firmy Panduit. Skala na narzędziach sugeruje zalecaną siłę zacisku. Stosowanie opasek o przekroju Standard wymaga mniejszej siły zacisku niż o przekroju Heavy. Według producenta regulowana siła zacisku gwarantuje sprawne funkcjonowanie narzędzia (siła zacisku przy konkretnych przekrojach jest wystarczająca jeśli stosujesz opaski metalowe firmy Panduit – nie wiem jak jest z opaskami innych producentów takich jak Hellermann czy Partex. Możliwe, że ustawianie maksymalnej siły zacisku, powoduje szybszą eksploatację (nadmiernie zużywa się mechanizm zaciskający)). Ważne! Do mniejszych przekrojów opasek stosuj adekwatną siłę zacisku. Jak się dba to się ma.

Bądź jak firma Hellermann ucz się od najlepszych.

Raz na zawsze muszę to rozstrzygnąć. Na podstawie dotychczasowych rozmów z klientami wiem, że poszukiwania najmocniejszych narzędzi na rynku krążą wokół firmy Hellermann. Stąd też moje zainteresowanie tym zagadnieniem, bo zazwyczaj tak się dzieje, że firma Panduit jest głównym twórcą większości innowacyjnych rozwiązań dla przemysłu. Kto opatentował mechanizm a kto skopiował pomysł? Po zbadaniu tematu okazuje się, że wszyscy producenci posiadający w ofercie narzędzia do zaciskania opasek w formie pistoletu korzystają z pierwszego patentu firmy Panduit.

Historia powstania idei

Przełomową datą okazuje się rok 1969. W tym roku pracownicy firmy Panduit (Jack E Caveney (główny założyciel firmy Panduit w roku 1954r.) i Roy Albert Moody), złożyli projekt prototypu w biurze patentowym (patent), który dotyczył narzędzia przenośnego w formie pistoletu. Był to pierwszy projekt takiego urządzenia na świecie. Co ciekawe, początkowo pomysł przechodził wiele transformacji – wtedy jeszcze dostęp do informacji był utrudniony. W pierwszych fazach rywalizacja – odkrycia najlepszego rozwiązania – toczyła się między firmą Panduit i firmą Thomas and Betts Corp. W latach 60-tych firmy prześcigały się w wymyślaniu coraz to bardziej innowacyjnych konstrukcji (patent). Urządzenia cechował podobny mechanizm zaciskający (uchwyt + szczypce zaciskające). Wygląd zewnętrzny był przeróżny: kombinerki poziome z podajnikiem opaski, zabudowane kombinerki elektryczne (patent) oraz finalna forma pistoletu (patent).

W roku 1966r. Pan Jack zgłosił patent urządzenia do zaciskania opasek metalowych, w którym wykorzystywano wspomniany mechanizm, podobny do tego stosowanego obecnie. Co mnie najbardziej zainteresowało w tej historii to to, że firma Hellermann dopiero w 1989r. zmodyfikowała myśl twórczą firmy Panduit (patent) i stworzyła własne innowacyjne pod względem wyglądu narzędzia do zaciskania opasek. Są mocne, bo zazwyczaj wymieniane przez klientów jako drugie, tuż po tych z firmy Panduit. Od chwili powstania czyli roku 1966 narzędzia firmy Panduit są powszechnie znane jako najlepsze na świecie – wielokrotnie to słyszałem od przedstawicieli konkurencyjnych firm, które mają w sprzedaży podobne narzędzia. Nawet firma Boeing w opisie patentu własnego uchwytu (link) sugeruje zastosowanie narzędzia firmy Panduit GTS do zaciskania opaski na ich uchwycie. Narzędzia w niezmienionej formie były w sprzedaży aż do marca 2019r. w międzyczasie do sprzedaży firma Panduit wprowadziła nowe wersje tych pistoletów z końcówką „-E”.

Transformacja z GS4MT do GS4MT-E

Narzędzia instalacyjne do opasek metalowych firmy Panduit

Urządzenia mechaniczne stosowane m.in. w firmach związanych z przemysłem stoczniowym narażone są na wiele szkodliwych czynników. Przez co wymagają ulepszonej, lekkiej konstrukcji, która zapewni operatorowi ciągłe zaciskanie kolejnych opasek przy stałym równomiernym naprężeniu. Niezależnie od tego jak narzędzie będzie trzymane w dłoni, masz gwarancję, że opaska zostanie prawidłowo złapana w mechanizmie chwytającym i zostanie zaciśnięta.

Narzędzie GS4MT-E do zaciskania opasek ze stali nierdzewnej

W modelu GS4MT-E kształt narzędzia dopasowany jest idealnie do ręki operatora, posiada kauczukową lekką obudowę, odporną na uderzenia oraz wąski przód narzędzia, który pozwala dotrzeć w trudno dostępne miejsca, automatycznie zacisnąć i odciąć zapas opaski. Elementy składowe urządzenia: uchwyt przytrzymujący opaskę; rączka antypoślizgowa, miękka, kauczukowa, dostosowana do każdego rozmiaru dłoni. Narzędzie obsługuje opaski ze stali nierdzewnej (więcej o opaskach metalowych przeczytasz w moim artykule link) z grypy MLT o przekroju: Standard, Light-Heavy, Heavy, Extra-Heavy; opaski częściowo powlekanych z grupy MLTC o przekroju: Heavy; opaski powlekane z grupy MLTFC o przekroju: Standard, Heavy; oraz opaski podwójnie wiązane z grupy MLTDH o przekroju: Extra-Heavy. Waga: 440.0g. Poprzednia wersja GS4MT ważyła: 544g. Standardowa ilość w opakowaniu: 1szt. Instrukcja (PDF). Dokumentacja techniczna (PDF). Cena katalogowa wynosi: 1148.72 netto euro/1szt.

Regulacja siły zacisku opaski jest dość prosta, wystarczy odciągnąć pokrętło do siebie i ustawić odpowiednią skalę zgodną z przekrojem posiadanych opasek metalowych.

Regulacja narzędzia GS4MT-E

Istnieje możliwość dodatkowego zablokowania pokrętła zmiany regulacji siły zacisku. Choć wydaje się ona niepotrzebna, bo nie sposób samoczynnie (bez odciągania pokrętła) zmienić ustawioną wcześniej skalę. Blokada KGS24-ETLS mocowana jest na śrubę torx.

W obecnej wersji mechanizm zaciskający opaski metalowe jest obudowany (w poprzedniej był na wierzchu) i dobrze, że w końcu ktoś o tym pomyślał. Zabezpiecza to smar i elementy mechaniczne przed nadmiernym wyschnięciem w trudnych środowiskach i tym samym nie pozwala dostać się zabrudzeniom do wnętrza narzędzia. Konstrukcja wygląda na solidną, bo skręcona jest śrubami a nie nitami jak poprzednio. W narzędziach GS4MT-E elementami eksploatacyjnymi są: osłona noża (TM29063C01) i sam nóż (TM28970A01), kupowane oddzielnie.

Narzędzie akumulatorowe PBTMT do opasek metalowych z grupy MLT i taśm z grupy MB

Jeżeli używasz opasek innego producenta i intensywność prac jest na wysokim poziomie. To może warto zastanowić się nad tym narzędziem do zaciskania opasek metalowych. Jest to wytrzymałe i coraz bardziej popularne narzędzie akumulatorowe (przez co okres dostawy jest wydłużony do około 3 m-cy) – model PBTMT/E (przedrostek „E” oznacza wersję europejką).

Ten model stosowany jest w firmach serwisujących elektrownie wiatrowe, ale również można go spotkać w firmach stoczniowych lub energetycznych. Narzędzie jest stosunkowo ciężkie (1800g) w porównaniu do wersji manualnej (440g), ale wytrzyma najbardziej wymagające warunki. Jest to szybkie i mocne rozwiązanie. W zestawie dostępne są: torba, 2x bateria litowo-jonowa 2-12V/1.4A, ładowarka europejska 220V/50Hz lub amerykańska 115V/60Hz oraz instrukcja obsługi (PDF). Film instruktażowy (Youtube). Cena katalogowa wynosi: 2312.26 netto euro/1zestaw.

Na głowicy znajduje się regulacja siły zacisku opaski, którą ustawia się proporcjonalnie do jej przekroju. Wkrętarka wskazuje bieżący poziom zużycia akumulatora za pomocą diód LED.

Narzędzie firmy Panduit składa się z: wkrętarki firmy Milwaukee oraz z autorskiego mechanizmu, który zaciska opaskę jak i automatycznie odcina jej zapas – mechanizm umieszczony jest w głowicy PBTMT-HEAD. Firma Milwaukee od 90lat robi najlepsze na świecie wysokosprawne elektronarzędzia dla profesjonalnych użytkowników końcowych.

Moment odcięcia zapasu opaski jest automatyczny i nie wywoła tej czynności nic innego jak opór powstały tuż po zaciskaniu stalowej taśmy. Ustawienie zbyt dużej siły na głowicy może spowodować zerwanie opaski. Podobną sytuację pokazuje na filmie poniżej. Do testu użyłem opaski o przekroju Heavy, a skale ustawiłem na „7” czyli maksymalną przeznaczoną dla przekroju Super-Heavy (a powinna być maksymalnie „4”) . Efekt końcowy jest zadowalający.

Ustawiona zbyt duża siła zaciskania opaski

Narzędzie PBTMT obsługuje opaski ze stali nierdzewnej z grypy MLT o przekroju: Heavy, Extra-Heavy, Super-Heavy; opaski powlekane MLTFC o przekroju: Heavy, Extra-Heavy, Super-Heavy; opaski częściowo powlekane MLTC o przekroju: Heavy; opaski podwójnie wiązane MLT*DH o przekroju: Extra-Heavy, Super-Heavy. Dodatkowo obsługuje taśmy w zwojach z grupy MB i MBC o przekroju: Heavy, Extra-Heavy, Super-Heavy.

Poniżej filmiki prezentujący możliwości urządzenia.

Porównanie czasu pracy narzędzia akumulatorowego PBTMT z powszechnie stosowanym manualnym narzędziem ręcznym BT75SDT do zaciskania opasek. Prosta i szybka rywalizacja:

Porównanie czasu pracy akumulatorowego i manualnego narzędzia ręcznego do zaciskania opasek

Narzędzie do zaciskania opasek metalowych ST2MT

Ekonomiczna wersja narzędzi instalacyjnych firmy Panduit do zaciskania opasek metalowych. Model ST2MT umożliwia zaciskanie opasek bez komfortowego automatycznego odcinania jej zapasu. Po zaciśnięciu opaski należy przekręcić narzędzie w bok i urwać pozostały zapas opaski. Narzędzie obsługuje opaski metalowe z grup: MLT (przekroje: Standard, Light-Heavy, Heavy, Extra-Heavy), MLTC (Heavy), MLTFC (Standard, Heavy, Extra-Heavy), MLTD (Heavy, Extra-Heavy), MB (Standard, Heavy, Extra-Heavy), MBC (Heavy, Extra-Heavy). Waga: 454g. Dokumentacja techniczna (PDF). Instrukcja (PDF). Cena katalogowa wynosi: 321,43 netto euro.

Narzędzie jest banalnie proste w obsłudze. Poniżej prezentuje moment oderwania zapasu opaski.

Narzędzia do zaciskania opasek MLT i taśm MB – RT2HT, RT2HTN

Do testów użyłem narzędzia BT2HT i opaski o przekroju Heavy – czyli za małego przekroju. Konstrukcja niemal identyczna co w narzędziu RT2HT. Główna różnica polega na tym, że BT2HT używane jest tylko do zaciskania taśm metalowych o niskim profilu główki [MS (ang. Metal Strap), MSC (ang. Metal Strap Coated)] i o szerokości: 9.5mm (0.38”), 12.7mm (0.50”), 15.9mm (0.63”). Dokumentacja techniczna (PDF). Instrukcja obsługi (PDF). Cena katalogowa wynosi: 1086,05 netto euro.

Narzędzie RT2HT obsługuje opaski metalowe z grup: MLT, MLTFC i MLTD o przekroju: Extra-Heavy, Super-Heavy oraz taśmy metalowe z grup: MB i MBC o przekroju: Extra-Heavy i Super-Heavy. Odcinanie zapasu opaski możliwe jest dzięki ręcznie uruchamianej dźwigni odcinającej. Szerokość ostrza wynosi 66.0mm (2.60”). Waga: 1286g. Dokumentacja techniczna (PDF). Instrukcja obsługi (PDF). Cena katalogowa wynosi: 1086,05 netto euro.

Urządzenie przy bliższym poznaniu jest pięknie przemyślane pod względem konstrukcyjnym. Konstrukcja narzędzia umożliwia wygodne boczne wprowadzenie opaski co skutkuje szybszym jej zaciskaniem. Dodatkowe funkcje:

  • regulowany uchwyt do pozycji: podstawowej, równoległej lub pionowej. Opcja uzależniona od konieczności wygodnego ustawienia narzędzia i dostępu do wiązki;
  • wymienne ostrze zapewnia długowieczną żywotność;
  • ręcznie uruchamiana dźwignia odcinająca zapas opaski;
  • przełącznik pozwalający na zwolnienie mechanizmu blokującego i usunięcie taśmy tuż przed jej odcięciem;
  • regulowana siła zacisku (góra/dół) za pomocą pokrętła na rękojeści zaciskającej – regulacja nie jest powalająca jak ma to miejsce w poprzednich omawianych narzędziach (różnica w skali waha się między 1 a 2 mm), ale zdecydowanie nie ma takiej potrzeby.

Na filmie poniżej przedstawiam dowolne ustawienie ruchomej rękojeści (pozycja podstawowa, równoległa i pionowa) urządzenia RT2HT, BT2HT. Wystarczy zdecydowanym ruchem w prawo przesunąć cały uchwyt do góry bądź do dołu. Instrukcja obsługi (PDF).

Funkcja dowolnego ustawienia ruchomej rękojeści

Na kolejnym filmie zobaczysz jak działa przełącznik zwalniający mechanizm blokujący. Takie ustawienie umożliwia w dowolnej chwili, zwolnienie blokady zacisku narzędzia RT2HT lub BT2HT. Funkcja przydatna jest tuż przed odcięciem zapasu opaski za pomocą dźwigni odcinającej. Dlaczego jest przydatna to pokaże na ostatnim filmie przy zaciskaniu opaski.

Pod koniec kolejnego filmu tuż po zerwaniu zapasu opaski mój kciuk zaczyna krwawić. Dlatego na przyszłość warto zawsze czytać instrukcję obsługi, w której jesteś ostrzegany przez producenta o możliwości uszkodzenia oczu bądź rąk. Pamiętaj aby dodatkowo zabezpieczać dłonie i oczy przy obsłudze tego typu narzędzi. Bezpieczeństwo przede wszystkim (ang. Safety first).

Możliwość zmiany trybu mechanizmu zaciskania opaski na ręczny pozwala na poluzowanie taśmy tuż przed jej odcięciem. Takie działanie zabezpiecza operatora przed niespodziewanym zerwaniem opaski. Na filmie widać że opaska jest już zaciśnięta maksymalnie i powinienem użyć dźwigni odcinającej w celu odcięcia zapasu. Jednak tego nie uczyniłem, bo chciałem zobaczyć co złego może się stać. Zapas opaski odrywa się i z impetem rani mój palec. Rezultat jest zadowalający.

Zaciskanie i odcinanie opaski metalowej firmy Panduit o przekroju Heavy.

Jeśli wytrwałeś do końca, to prawdopodobnie znalazłeś to czego szukałeś/łaś. Jeśli masz jakieś pytania, zapraszam do kontaktu pod moim firmowym mailem: daniel@mkelektronik.pl.

Narzędzia można obejrzeć w sklepie stacjonarnym w Gdańsku.

Zapraszam serdecznie

1 Comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s