Nie musisz instalować drogiego monitoringu (DCIM) w serwerowni i martwić się o nieautoryzowany dostęp do sieci wewnętrznej Ethernet. Wystarczy zastosować odpowiednie zabezpieczenie środowiska sieciowego. Z pomocą przychodzi firma Panduit oferująca blokady slotów (Blockout) lub patchcordów (Lock-in) m.in. w urządzeniach aktywnych, w patch panelach lub przełącznicach. Im więcej osób ma dostęp do Twojej firmy, tym większe zagrożenie i ryzyko kradzieży poufnych danych lub niepotrzebnych zmian.
Zagadnienia zawarte w artykule:
- Blokada wtyku RJ45 Lock-in;
- Blokada Lock-in wtyku LC duplex;
- Blokada Block-out gniazda RJ45;
- Światłowodowe blokady Block-out gniazda LC i SC;
- Zaślepka portu transmitera na moduł SFP złącz LC;
- Blokady Block-out do gniazda USB ‚A’ i ‚B’;
- Zastosowanie.
Urządzenia blokujące znajdujące się w nieużywanych portach Ethernet, adapterach światłowodowych LC lub SC oraz w portach USB pomagają zapobiegać przed włamaniem do infrastruktury sieci, zwiększając ochronę również przemysłowych systemów sterowania, stacji roboczych oraz całego centrum danych.
Przyglądając się budowie zabezpieczeń, w łatwy sposób można zorientować się, że porty Ethernet wymagają specjalnych narzędzi, żeby móc je odblokować. Standardy kolorystyczne blokad umożliwiają łatwe rozróżnienie portów, między tymi nieaktywnymi a przeznaczonymi do użytku. Istnieją trzy grupy asortymentowe firmy Panduit dotyczące zabezpieczeń sieciowych:
- Lock-in (blokada wtyku rj45);
- Block-out (blokada gniazda: rj45, LC, SC, USB);
Blokada wtyku RJ45 Lock-in
Urządzenia blokujące wtyk RJ45 z grupy Lock-in firmy Panduit dzielą się kolejno na trzy modele:
- PSL-DCPLX – standardowa blokada stosowana w miejscach, gdzie gniazda umieszczone są równo z powierzchnią patch panela (nowy indeks PSL-DCPLE).
- PSL-DCPLRX – wpuszczona blokada (ang. Recessed) stosowana w miejscach, gdzie gniazda są lekko wpuszczone w patch panel (nowy indeks PSL-DCPLRE).
- PSL-DCPLS – głęboko wpuszczona blokada (ang. Super Recessed) stosowana w miejscach, gdzie gniazda są mocno wpuszczone w patch panel. Konstrukcja blokady wchodzi w gniazdo, dodatkowo je zabezpieczając (nowy indeks PSL-DCPLSE).
Różnica między nimi jest widoczna gołym okiem. W pierwszym modelu blokada wtyku (element obrotowy) jest w kolorze białym, w kolejnym transparentna a w ostatnim wystaje dolna część obudowy. Konstrukcja blokady zależy od tego, jak głęboko umocowane są gniazda w urządzeniu sieciowym. Na poniższym zdjęciu przedstawiono głęboko wpuszczone gniazdo sieciowe wraz z blokadą PSL-DCPLS.
Konstrukcja blokady Lock-in wtyku RJ45
Zarówno sama konstrukcja, jak i mocowanie jest trudne do podrobienia (oczywiście przy obecnych możliwościach dla chcącego nic trudnego). Jednak próby odblokowania wtyku przy pomocy śrubokręta kończą się porażką (otworzenie blokady bez ingerencji w konstrukcję jest praktycznie niemożliwe – zawsze coś się uszkodzi – mam na myśli samo gniazdo patch panela, jak i wtyk patchcorda). Blokada wykonana jest z poliwęglanu, jego twardość i odporność na ściskanie jest zbliżona do aluminium (udarność w zakresie temperatur od -150°C do 135°C). O kluczyk należy dbać, bo jest on niezastąpiony w swoim działaniu. Kluczyk standardowo dostępny jest w zestawach. Opakowania są w dwóch ilościach: 10szt (PSL-DCPLX-BL, 1 kluczyk) i 100szt (PSL-DCPLX-BL-C, 5 kluczyków). Dokumentacja_PDF techniczna.

Konstrukcja urządzenia Lock-in jest kompatybilna z większością istniejących obecnie patchcordów sieciowych, panelami czołowymi, panelami krosowniczymi, kamerami Ethernet, telefonami VoIP (ang. Voice over IP) zapobiegając nieuprawnionej ingerencji w połączenia, co może przerwać ich ciągłość.
Biała prosta kreska na kluczyku jest kontynuacją ciągłej kreski na blokadzie (wyznacza prawidłowy kierunek włożenia kluczyka, poza tym inaczej się nie da). Wkładając kluczyk w otwór blokady oraz przekręcając go w prawą stronę, odblokujesz języczek znajdujący się na wtyku RJ45.
Kolorystyka blokad Lock-in wtyku RJ45
Bogate spektrum kolorystyczne daje wiele możliwości oznaczenia gniazd aktywnych i nieaktywnych. Blokady dostępne są w 8 różnych kolorach: czarny ‚BL’, żółty ‚YL’, niebieski ‚BU’, zielony ‚GR’, pomarańczowy ‚OR’, szary ‚IG’, biały ‚IW’, czerwony.
Stosując blokady Lock-in zyskujesz:
- Zabezpieczenie wtyku RJ45;
- ciągłość transmisji poprzez zmniejszenie do minimum nieautoryzowanych usunięć kabla połączeniowego w telefonach VoIP lub innych sprzętach sieciowych;
- możliwość bezpiecznych i łatwych modyfikacji już istniejącej instalacji;
- sprawdzoną gwarancję zgodności z wszystkimi kablami Panduit Cat5e, Cat6 i Cat6A (10Gig);
Na filmie instruktażowym można zobaczyć, jak poprawnie się blokuje i odblokowuje kabel sieciowy przy użyciu blokady Lock-In na wtyk RJ45:
Blokada Lock-in wtyku LC duplex
Jest to specjalny rodzaj blokady (symbol: FLCCLIW-X) do kabli światłowodowych z grupy Opti-core firmy Panduit. Pasuje tylko do nich, gdyż końcówka tychże światłowodów posiada węższy korpus, a standardowe światłowody mają trochę grubszą osłonkę. Blokada zabezpiecza przewód przed nieautoryzowanym usunięciem z adaptera. Odblokowanie wymaga specjalnego klucza, który jest w zestawie razem z blokadami.
Blokada Block-out gniazda RJ45
Zabezpieczenia gniazd RJ45 (PSL-DCJB) chronią urządzenia przed jakimkolwiek dostępem do infrastruktury sieciowej (działanie można porównać do zatyczek do uszu). Eliminuje zagrożenia bezpieczeństwa danych.
Konstrukcja blokady gniazda rj45
Blokady Block-out (zaślepki gniazd rj45) są bardziej estetyczne, jednolite i minimalnie wystają z gniazda. Dokumentacja_PDF techniczna.
Kolorystyka blokady gniazda rj45
Blokady dostępne są w 8 różnych kolorach: czarny ‚BL’, żółty ‚YL’, niebieski ‚BU’, zielony ‚GR’, pomarańczowy ‚OR’, szary ‚IG’, biały ‚IW’, czerwony.
Stosując zabezpieczenia w postaci blokad Block-out (PSL-DCJB) do urządzeń z gniazdami sieciowymi RJ45, zyskujesz:
- zmniejszony nieautoryzowany dostęp do zasobów fizycznych;
- przystosowane do urządzeń transmisji danych;
- szybka identyfikacja zdefiniowana kolorystycznie;
- zmniejszenie liczby sytuacji przypadkowego lub zamierzonego usunięcia zabezpieczenia;
- zapobieganie uszkodzeniom gniazd i portów sieciowych;
- łatwa instalacja blokady i jej demontaż.
Światłowodowe blokady Block-out gniazda LC i SC
Oprócz wyżej wymienionych zabezpieczeń gniazd RJ45 firma Panduit posiada w swoim asortymencie również blokady światłowodowe do najpopularniejszych złącz LC i SC, o których poniżej.
Konstrukcja blokady gniazda LC
Zaślepki gniazd LC (PSL-LCAB) zasadą działania podobne są do zabezpieczeń gniazd RJ45. Dokumentacja_PDF techniczna. (patent). Do odblokowania tych blokad stosuje się taki sam uniwersalny kluczyk co w blokadach RJ45.
Kolorystyka blokady gniazda LC
Blokady dostępne są w 6 różnych kolorach: czarny ‚BL’, niebieski ‚BU’, pomarańczowy ‚OR’, electric ivory ‚EI’, morski ‚AQ’, czerwony.
Kiedyś dostępna była blokada Block-out gniazda światłowodowego SC (PSL-SCBD) jednak finalnie wycofano ją ze sprzedaży. (patent)
Zaślepka portu transmitera na moduł SFP złącz LC
Urządzenie zaślepiające w transmiterze port na moduł złącz światłowodowy LC duplex SFP/GBIC (LCTRDC-X) spełnia funkcję osłony przeciwpyłowej. Zabezpiecza niewykorzystane porty transmitera przed kurzem poprzez wypełnienie nie wykorzystywanych pustych portów. Dokumentacja_PDF techniczna. Standardowa ilość w opakowaniu 10szt.
Zaślepka umożliwia odpowiednie zagospodarowanie niewykorzystanych złącz światłowodów (zdjęcie poniżej), stosowanie zaślepki slotu SFP zabezpiecza styki gniazd przed ewentualną korozją i poprawia ogólną estetykę szafy.
Blokady Block-out do gniazda USB ‚A’ i ‚B’
Urządzenie blokujące port USB (PSL-USBA) w formie pendrive’a zapobiega zanieczyszczeniu, uszkodzeniu lub niewłaściwemu użyciu portu USB, gdy nie jest używany i późniejsze go odblokowanie. Zapewnia bezpieczeństwo i zmniejsza ryzyko wprowadzenia wirusów lub usuwania nieautoryzowanych danych przez port USB. Wykorzystywane najczęściej są w komputerach, switchach i innych urządzeniach, które posiadają porty USB typu ‚A’ zarówno w wersji 2.0, jak i 3.0.
Konstrukcje blokad do gniazd USB
Początkowo wydawało mi się, że mimo prostej konstrukcji blokada może nie spełniać swojej funkcji. Jednak przy kolejnych próbach rozpracowania blokady przekonałem się, że działa prawidłowo i niezawodnie. Urządzenie blokujące składa się z członu blokujący (czerwony wystający element) i korpusu umieszczonego w powłoce ze stali nierdzewnej (302). W dolnej części elementu blokującego na dole języczka blokującego znajdują się ząbki dopasowane do zagłębień w porcie USB. Element blokujący jest umieszczony w korpusie blokady. W trakcie zablokowania portu USB element blokujący umieszczony jest wewnątrz powłoki metalowej (patent, YOUTUBE film instruktażowy). Blokadę do portu USB należy włożyć tak jak zwykły pendrive. W tym momencie ząbki blokują się w zagłębieniach gniazda USB i gniazdo jest zabezpieczone. (Specyfikacja_PDF)
W celu odblokowania musisz użyć kluczyka z przekładnią i metalowym pręcikiem z przodu tak jak pokazuje na ruchomym obrazku. Wymiar blokady jest niewielki, bo szerokość wynosi 11.0mm a długość 23.0mm. Kluczyka nie można dokupić oddzielnie, dostępny jest jedynie w zestawach z blokadami, dlatego warto o niego dbać i trzymać w bezpiecznym miejscu.
Innym rodzajem blokady portu USB ‚A’ jest blokada permanentna (PSL-PERM-USBA – 10szt w paczce), która nie posiada kluczyka umożliwiającego jej późniejsze usunięcie, a port USB blokowany jest na zawsze. Występuje tylko w kolorze czerwonym – wycofane od 01.09.2020.
W podobny sposób blokowany może być port USB ‚B’ (potocznie zwany drukarkowym) za pomocą blokady PSL-USBB. Stosowany zwłaszcza w drukarkach, urządzeniach sieci przemysłowej oraz w innym sprzęcie wykorzystującym porty USB typu „B”.
Również ta blokada ma swój odpowiednik jeśli chodzi o blokowanie permanentne (PSL-PERM-USBB).
Zastosowania produktów:
- Sprzęt automatyki przemysłowej;
- Panele kontrolne;
- Zintegrowane centra danych i systemów sieci strefowych;
- Szafy serwerowe;
- Patch panele;
- Switche / serwery;
- Stacje robocze;
- Montowane na ścianie płyty czołowe i mozaikowe 45×45;
- Komputery;
- Telefony VoIP z otwartymi środowiskami;
- Pasaże i sale konferencyjne;
- Kamery nadzoru.
Przydatne linki:
- Strona firmy Panduit z blokadami Block-Out (link);
- Strona firmy Panduit z blokadami Lock-In (link);
- Wyślij do mnie zapytanie (daniel@mkelektronik.pl) i uzyskaj specjalne ceny;
- Jako ciekawostka najnowszy pomysł firmy Panduit:
Dane przedstawione w artykule odpowiadają stanowi mojej wiedzy i mają na celu poinformować o naszych wyrobach i możliwości ich zastosowania.
2 Comments