Narzędzia instalacyjne do opasek zaciskowych z tworzyw sztucznych

   Na obrazku do artykułu widzisz opaskę zaciskaną za pomocą narzędzia ręcznego. Z pewnością wcześniej miałeś styczność z opaską zaciskową najczęściej jednoczęściowa konstrukcja, potocznie zwana trytytką (ang. zip-zap), nazywaną w przeróżny sposób, ale każdy doskonale wie czym jest. Wykonane są z różnych tworzyw sztucznych najczęściej nylonu 6.6 (poliamid, PA) tak też jest w firmie Panduit. Opaski występują w różnych rozmiarach /przekrojach, są: bardzo małe (ang. Subminiature), małe (ang. Miniature), średnie (ang. Intermediate), standardowe (ang. Standard), powiększone standardowe (ang. Heavy Standard), lekko duże (ang. Light-Heavy), duże (ang. Heavy), bardzo duże (ang. Extra-Heavy).  

opaski

   W dużych zakładach produkcyjnych (zużycie na poziomie 50 tys. opasek rocznie) wymogiem koniecznym jest efektywna produkcja a co za tym idzie niezawodne narzędzia, które przyśpieszą ogólny proces tworzenia i zmniejszą ewentualne przestoje. Dzięki zastosowaniu odpowiednich narzędzi produkcja stanie się bardziej wydajna, ponieważ operator za jednym razem zrobi dwie czynności (zaciśnie opaskę i narzędzie odetnie niepotrzebną część). W takich firmach, w których czynności wymagają powtarzania tych samych ruchów coraz częściej używa się robotów. Jednak w mniejszych zakładach te procesy można przyśpieszyć stosując odpowiednie narzędzia. Mimo wszystko nadal to człowiek jest głównym mózgiem całej operacji, w związku z tym potrzebuje odpowiednich narzędzi.

Co się liczy? Szacunek ludzi ulicy i reputacja

   Głównym czynnikiem decydującym o zakupie tego typu przyrządów jest cena, która z czegoś wynika. Narzędzia firmy Panduit są powszechnie znane oraz nie są tanie (rząd wielkości: 1000zł). Poparte jest to niezawodnością i wybitną trwałością wykonania (utwardzana lekka żywica). Klienci (stocznie, firmy produkujące wiązki kablowe), którzy używają towarów z tej grupy asortymentowej chwalą go i nie wracają do konkurencji, bo zgodnie twierdzą że lepszych narzędzi nie ma. Wniosek nasuwa się sam. Jak ma być coś dobrze zrobione, to każdy chce używać właściwych instrumentów niezależnie od tego ile miałyby kosztować. Ważne aby robiły swoją robotę.    Spójrz, poniżej przedstawiam początkowe mechanizmy konstrukcyjne: zacisku opaski (element 26 na poniższym zdjęciu) i odcięcia zapasu opaski (element 14). W 1997r. Pan Anurag B. Joshi z firmy Panduit Corp. (linkedin) złożył patent. Schemat działania był nieskomplikowany: opaska była podawana i przytrzymywana za pomocą mechanicznych podajników (element 26), a następnie odcinana przez ostrze noża. Nożyk był i nadal jest elementem eksploatacyjnym, który wymienia się we własnym zakresie – zestaw naprawczy do starych urządzeń GTS i PTS (KGTSBLD).

patent mechanizm opaski plastikowe nożyk odcina

   W kolejnym patencie proces zaciskania opaski pod względem innowacyjnym był dość prosty. Schemat: wciśnięcie rączki (174) powoduje odsuwanie ramienia (123) siła zacisku opaski użyta w tym etapie kontrolowana jest przez wcześniej ustawioną moc za pomocą pokrętła (310). Kolejno, na ramieniu (123) znajdował się stalowy uchwyt podtrzymujący opaskę (150), który zazębia się na końcówce opaski. Maksymalne dociśnięcie rączki (174) powodowało uruchomienie nożyka (360), który odcinał zapas opaski. Proste jak się wie, prawda? Znając konstrukcję i sposób działania, można w łatwy sposób określić własne potrzeby. Poniżej wspomniany udoskonalony konstrukcyjny patent z 1999r. autora Pana Larrego Hillegondsa (LinkedIn).  

patent mechanizm opaski plastikowe nożyk odcina1

   Kolejnym jakże ważnym parametrem przyrządu jest waga urządzenia, która w zależności od modelu wynosi od 294g do tylko 454g. Jest to ważne z punktu widzenia osoby używającej narzędzie. Elementy wewnątrz przyrządów są stalowe, przez co nie zużywają się tak bardzo jak elementy z tworzyw sztucznych w tanich chińskich zamiennikach.

   Osłona narzędzia wykonana jest z lekkiej utwardzanej żywicy. Ciekawostka! Współczesne telefony ważą średnio tylko od 150g do 200g i już coraz rzadziej 300g. Waga przyrządu zbliżona do wagi telefonu, nie wpływa na mentalność operatora przez co zmęczenie ręki jest o 40% mniejsze w porównaniu z konkurencją, czyli zwiększa ogólny komfort i efektywność pracy.

W zakładach produkcyjnych, na taśmach wiązek kablowych czy samochodowych liniach produkcyjnych, wszędzie tam gdzie pracują ludzie i zużywa się duże ilości opasek. Stosuje się właśnie takie narzędzia, które podnoszą komfort operatora. Takie działanie skutkuje znacznie szybszą pracą na liniach produkcyjnych, nie bez powodu indeks GTS-E i jemu podobne sprzedają się najlepiej na rynku i są bestsellerami w swoich grupach asortymentowych.

top

   W celu zgłębienia wiedzy na temat stanowisk linii produkcyjnych do tworzenia wiązek kablowych, tego jak powinny wyglądać i co jest na nich wykorzystywane. Warto zapoznać się z wcześniejszym moim artykułem, z którego dowiesz się więcej o systemie uchwytów Quick-Build firmy Panduit, który usprawnia czynności związane z tworzeniem wiązek kablowych na liniach produkcyjnych (Quick-Build™ i życie staje się prostsze).  

Narzędzia ręczne kauczukowe  

Jak już wspominałem wyżej najczęściej kupowanym narzędziem firmy Panduit jest model GTS-E z faktu obsługiwanych rozmiarów oraz wagi.

 • GTS-E – narzędzie ręczne pistoletowe posiada innowacyjny kształt z kauczukową obudową, odporną na uderzenia. Charakterystyczna cecha: wąski przód narzędzia pozwala dotrzeć w trudno dostępne miejsca. Elementy składowe: uchwyt przytrzymujący opaskę; antypoślizgowa, miękka, kauczukowa rączka, dostosowana do rozmiaru dłoni (występują modele przystosowane do mniejszych dłoni operatora STS2 i mniejszych instalacji). Obsługiwane przekroje opasek plastikowych: Subminiature, Miniature, Intermediate, Standard. Waga: 294.5g. Standardowa ilość w opakowaniu: 1szt. Dokumentacja techniczna.
gts-e

 Główne różnice w porównaniu z wcześniejszym modelem GTS (dostępne w sprzedaży do wyczerpania zasobów – wycofane od marca 2019) jest antypoślizgowa rączka wykonana z kauczuku (wcześniej rączka była plastikowa, przez co często się ścierała i później wyślizgiwała z rąk w trakcie używania). Dodatkowo zmianie uległ kształt to spowodowało, że narzędzie jest bardziej dopasowane do dłoni operatora. Na poniższym zdjęciu możesz sam ocenić dwie wersje tego samego narzędzia: starsza wersja GTS oraz najnowsza GTS-E. Które jest lepsze? decyzję pozostawiam zaopatrzeniowcom.  

gts vs gts-e

   Ustawienie żądanych parametrów jest i było równie proste jak sam fakt docisku opaski. Na narzędziach przyklejona jest czytelna etykieta z parametrami dotyczącymi: szerokości opaski oraz siły zacisku. Wymagane wartości ustawia się za pomocą pokrętła usytuowanego z tyłu przyrządu. W starych modelach wystarczyło przekręcić pokrętło, z kolei w nowych modelach pokrętło trzeba odciągnąć, ustawić wymagany parametr i puścić. Ta czynność rozwiązana jest lepiej w nowych modelach gdyż trzeba odciągnąć pokrętło – zabezpiecza to przed samoczynnym przestawieniem narzędzia. Samo się nie zmieni.

etykieta
parametry tools

    Dostępne są dwie blokady pokrętła regulującego siłę nacisku – na zatrzask KGTS-ETL (Manual) i na śrubę KGTS-ETLS (Manual). Tak naprawdę są to blokady blokady, które wspomagają blokadę podstawową w pokrętle.  

blokada

  Firma Panduit 9 maja 2018r. na targach Electrical Wire Processing Technology Expo 2018 – Both 1825 (link) zaprezentowała blokadę przykręcaną na śrubkę do narzędzi instalacyjnych do opasek kablowych GTS-E i GTH-E.

nowa blokada na narzędzia ręczne
 • Element eksploatacyjny – zestaw naprawczy nożyka – KGTSBLD (Manual). Nożyk jest elementem, który zużywa się najczęściej i jak każdy nóż powinien być zmieniany co 10tys. cykli, w celu zachowania prawidłowego procesu odcinania zapasu opaski. Wymianę należy wykonać we własnym zakresie.
zestaw naprawczy

   Po za powyższym modelem jest również wersja czerwona, która różni się wagą, obsługiwanymi przekrojami i konstrukcją (krótsza i grubsza szyjka pistoletu). Narzędzie wykorzystywane jest do bardziej wymagających prac np. przy obsłudze kolorowych opasek z grupy Belt-Ty (IT9115-CUV) firm zaopatrujących place zabaw dla dzieci (przykład zastosowania: wysokie słupy i mocowane na opaski kolorowe siatki i pokrowce)

 • GTH-E – przystosowane do opasek o rozmiarach: Standard, Heavy-Standard, Light-Heavy i Heavy. Waga 337.1g. Dokumentacja techniczna.
gth-e

  Poza wyżej wspomnianymi narzędziami są też inne modele, które mają podobny sens działania. Różnią się konstrukcją:

 • ręczne plastikowe do małych instalacji (STS2, STH2);
STS2
pts
 • system PAT 4.0 – narzędzie ręczne automatyczne służące do zaciskania opasek. W skład zestawu wchodzą:
  • opaski podawane ze szpuli PLT1M-XMR. Wymiar: długość 102.0mm (4.0”) / szerokość 2.5mm (0.1”). Przekrój: Miniature. Tworzywo: Nylon 6.6. Kolor: Natural. Standardowa ilość w opakowaniu 10000szt. (2 szpule po 5000szt.) Dokumentacja techniczna.
  • głowica zaciskowa PAT1M4.0. Maksymalna średnica wiązki: 21.0mm (0.82”). Standardowa ilość w opakowaniu 1szt. Dokumentacja techniczna.
  • podajnik PDM4.0. Stacjonarny podajnik z dotykowym wyświetlaczem LCD, posiada wbudowane menu pomocy w przypadku wystąpienia błędu sygnalizuje alarm dźwiękowy. System działa z minimalnym ciśnieniem 65 psig niesmarowanego, filtrowanego powietrza. Automatycznie dostosowuje się się do zasilania 100-240 VAC/50 lub 60 Hz. Standardowa ilość  w opakowaniu 1szt. Dokumentacja techniczna.
  • przewód przesyłowy PHM1, PHM2, PHM3 i PHM4. Przenosi opaskę kablową oraz sygnał z podajnika do głowicy zaciskowej. Długość: 1.0m (3.3′), 2.0m (6.5’), 3.0m (9.8′), 4.0m (13.12′). Standardowa ilość w opakowaniu 1szt. Dokumentacja techniczna.
  • zestaw regulujący HS3X w skład którego wchodzą: PL283N1 (filtr/regulator sterujący przepływem powietrza) i PDH10-37 (przewód powietrza (3m) łączący filtr/regulator z podajnikiem). Standardowa ilość w opakowaniu 1kpl.
pat 4.0

    System do zaciskania opasek PAT 4.0 można zintegrować z robotem za pomocą pneumatycznego siłownika PATM-RK do wyzwalania automatycznego zaciskania opasek. Poniżej krótki film prezentujący wykorzystanie robota przy zaciskaniu opasek na wiązce kablowej umieszczonej na elementach systemu QuickBuild. (więcej informacji w moim artykule na ten temat).

Przydatne linki:

Film instruktażowy:

5 Comments

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s